Back to Question Center
0

The Fate of Stub Články na Wiki - Semantská odpoveď

1 answers:

Wikipedia je najvýznamnejší úložisko, ktoré ponúka používateľom z celého sveta bezplatný prístup k vysokokvalitným informáciám všetkého druhu. Wiki zahŕňa širokú škálu akademických tém a politických ideológií. V poslednej dobe vydavatelia a dobrovoľníci Wiki pokračovali vo výraznom zmätku, pokiaľ ide o vymazanie článku s trojmesačným zdĺhavým článkom na webovej stránke Wikipédie.

Julia Vashneva Semalt Customer Success Manager, hovorí, že článok o krvných bielkovinách "Hemovanadin" bol témou diskusie po tom, ako niektorí redaktori začali návrh obhajovať odstránenie článku na Wikipédii. Podľa Andrea Jamesa tento článok bol obnovený na internetovej stránke. "Hemovanadin" je dobre zásobovaný vedecký článok, ktorý má mimoriadny význam pre učencov a študentov.

Andrea James naznačil, že článok "Hemovanadin" bol vystavený extrémnej verzii Wiki, označovanej ako "delícionizmus". Odstránenie cenných informácií z Wikipédie predstavuje významnú hrozbu pre sektor vzdelávania, ktorý používa Wiki ako hlavný zdroj informácií. Už viac ako 14 rokov poskytuje Wikipedia zákazníkom, ktorí navštevujú túto stránku denne a získavajú dobré znalosti.

Pochopenie toho, ako funguje Wikipedia

Delecionizmus je komplikovaná ideológia, ktorá sa dá pochopiť iba tým, že má a funguje ako rámec fungovania Wiki. Wikipedia je spravovaná komunitou pozostávajúcou z dobrovoľníkov a redaktorov, ktorí stanovujú politiky a usmernenia upravujúce používanie Wikipédie. Editori generujú a upravujú vedecké články dostupné na Wiki.

Wikipedia sa riadi na základe toho, že dobrovoľníci rozumejú politikám a usmerneniam. Jednotliví dobrovoľníci však interpretujú pravidlá odlišne, prípadový scenár, ktorý vedie k vypusteniu. Redaktori sú odhodlaní a špecializovaní pracovníci, ktorí pracujú pre blahobyt stránky. Ľudské bytosti však robia chyby, tak aj Wikipedia.

Hemovanadin je príkladom článku, ktorý bol uvedený na Wikipédii len na to, aby bol vyvinutý a neskôr upravený. Avšak štandardy notability by mali byť nastavené tak, aby obmedzovali nahrávanie vedeckých predmetov, ktoré nespĺňajú normy. Odstránenie zloženého materiálu je oveľa pohodlnejšie v porovnaní s vytváraním nových článkov. Odstránenie článkov vytvorených novými editormi môže byť trochu frustrujúce, najmä keď dochádza k vymazaniu a vydavatelia nedostanú vysvetlenie, prečo ich články boli odstránené z Wiki.

Veľa článkov je závislé od mikroúčasti. Príliš veľa úprav konkrétnej časti mení pôvodný kontext textu. V súčasnej dobe vydavatelia prispeli s ohľadom na to, že len preto, že článok má overiteľné zdroje, automaticky nespĺňa štandardy notability. Tu sú tipy, ako je možné editovať články stub, aby sa zabránilo ich odstráneniu.

  • Triedenie stub článkov v závislosti na témach
  • Zlepšenie a označovanie výčnelkov pre rozšírenie
  • Zavedenie rôznych farieb na označenie väzieb, ktoré vedú k výčnelkom

Teoreticky je pridanie užitočných informácií do článkov oveľa lepšie ako vymazanie celého článku z Wiki. Štýl článku je tiež dôležitý. Stub články, ktoré nezodpovedajú štýlu encyklopedických článkov sú vystavené riziku odstránenia Source .

November 29, 2017