Back to Question Center
0

The Fate of Stub Články na Wiki - Semantská odpoveď

1 answers:

Wikipedia je najvýznamnejší úložisko, ktoré ponúka používateľom z celého sveta bezplatný prístup k vysokokvalitným informáciám všetkého druhu. Wiki zahŕňa širokú škálu akademických tém a politických ideológií. V poslednej dobe vydavatelia a dobrovoľníci Wiki pokračovali vo výraznom zmätku, pokiaľ ide o vymazanie článku s trojmesačným zdĺhavým článkom na webovej stránke Wikipédie.

Julia Vashneva Semalt Customer Success Manager, hovorí, že článok o krvných bielkovinách "Hemovanadin" bol témou diskusie po tom, ako niektorí redaktori začali návrh obhajovať odstránenie článku na Wikipédii - ludoteca in vendita roma. Podľa Andrea Jamesa tento článok bol obnovený na internetovej stránke. "Hemovanadin" je dobre zásobovaný vedecký článok, ktorý má mimoriadny význam pre učencov a študentov.

Andrea James naznačil, že článok "Hemovanadin" bol vystavený extrémnej verzii Wiki, označovanej ako "delícionizmus". Odstránenie cenných informácií z Wikipédie predstavuje významnú hrozbu pre sektor vzdelávania, ktorý používa Wiki ako hlavný zdroj informácií. Už viac ako 14 rokov poskytuje Wikipedia zákazníkom, ktorí navštevujú túto stránku denne a získavajú dobré znalosti.

Pochopenie toho, ako funguje Wikipedia

Delecionizmus je komplikovaná ideológia, ktorá sa dá pochopiť iba tým, že má a funguje ako rámec fungovania Wiki. Wikipedia je spravovaná komunitou pozostávajúcou z dobrovoľníkov a redaktorov, ktorí stanovujú politiky a usmernenia upravujúce používanie Wikipédie. Editori generujú a upravujú vedecké články dostupné na Wiki.

Wikipedia sa riadi na základe toho, že dobrovoľníci rozumejú politikám a usmerneniam. Jednotliví dobrovoľníci však interpretujú pravidlá odlišne, prípadový scenár, ktorý vedie k vypusteniu. Redaktori sú odhodlaní a špecializovaní pracovníci, ktorí pracujú pre blahobyt stránky. Ľudské bytosti však robia chyby, tak aj Wikipedia.

Hemovanadin je príkladom článku, ktorý bol uvedený na Wikipédii len na to, aby bol vyvinutý a neskôr upravený. Avšak štandardy notability by mali byť nastavené tak, aby obmedzovali nahrávanie vedeckých predmetov, ktoré nespĺňajú normy. Odstránenie zloženého materiálu je oveľa pohodlnejšie v porovnaní s vytváraním nových článkov. Odstránenie článkov vytvorených novými editormi môže byť trochu frustrujúce, najmä keď dochádza k vymazaniu a vydavatelia nedostanú vysvetlenie, prečo ich články boli odstránené z Wiki.

Veľa článkov je závislé od mikroúčasti. Príliš veľa úprav konkrétnej časti mení pôvodný kontext textu. V súčasnej dobe vydavatelia prispeli s ohľadom na to, že len preto, že článok má overiteľné zdroje, automaticky nespĺňa štandardy notability. Tu sú tipy, ako je možné editovať články stub, aby sa zabránilo ich odstráneniu.

  • Triedenie stub článkov v závislosti na témach
  • Zlepšenie a označovanie výčnelkov pre rozšírenie
  • Zavedenie rôznych farieb na označenie väzieb, ktoré vedú k výčnelkom

Teoreticky je pridanie užitočných informácií do článkov oveľa lepšie ako vymazanie celého článku z Wiki. Štýl článku je tiež dôležitý. Stub články, ktoré nezodpovedajú štýlu encyklopedických článkov sú vystavené riziku odstránenia.

November 29, 2017