Back to Question Center
0

Semalt: Všetko, čo musíte vedieť o najslávnejšej online encyklopédii - Wikipedia

1 answers:

Wikipedia je jediná on-line encyklopédia, ktorú spravuje nezisková organizácia. Celková veľkosť tejto webovej stránky je jednoducho obrovská! V skutočnosti ide o takmer tridsať terabytov dát. Početné štúdie ukázali, že články Wiki každodenne priťahujú milióny návštevníkov.

Wiki

Julia Vashneva odborník na Semalt hovorí, že anglická Wikipédia má články napísané miliónmi spisovateľov - curso de fotografias profesionales. Všetky informácie sú k dispozícii bezplatne a Wiki sa po spustení v januári 2001 výrazne rozrástla. Do novembra 2001 bola zverejnená prvá iterácia hlavnej stránky Wikipédie. Anglicky Wikipedia obsahuje viac ako dva milióny článkov, ktoré boli publikované v roku 2007 a vydané vysokokvalifikovanými odborníkmi v roku 2009.

misia Wikipedia

Zakladateľ tejto webovej stránky hovorí, že ochrana článkov je ťažká úloha, pretože Wikipedia je otvorená pre každého. Od začiatku poskytol Wales jasnú misiu: poskytovanie bezplatných znalostí všetkým ľuďom na internete. Zároveň zaviedol niektoré pravidlá a predpisy, ktoré by každý mal dodržiavať. Systém funguje efektívne a Wikipedia je teraz najväčšou a najspoľahlivejšou encyklopédiou na svete.

Úloha dobrovoľníkov pri správe Wikipedia:

Veľká časť editácie a písania na Wikipédii vykonávajú dobrovoľníci žijúci v rôznych častiach sveta. Mnohí z nich sú administrátormi špičkových webových stránok. Väčšina používateľov sa domnieva, že milióny ľudí spravujú Wikipédiu, ale je to hlavná práca malej komunity. Jeho správcovia sú dobrovoľníci a navzájom pravidelne komunikujú o nových stránkach a článkoch Wikipedia prostredníctvom internetových konferencií.

Úloha odborníkov vo vývoji Wiki

Britt a Matei napísali úplne novú knihu s názvom Štrukturálna diferenciácia v sociálnych médiách: Adhocracy and Entropy. Táto kniha vrhá svetlo na to, ako sa Wikipedia stala recenzovanou webovou stránkou, rovnako ako najskúsenejší on-line encyklopédia.

November 29, 2017