Back to Question Center
0

Semalt: Všetko, čo musíte vedieť o najslávnejšej online encyklopédii - Wikipedia

1 answers:

Wikipedia je jediná on-line encyklopédia, ktorú spravuje nezisková organizácia. Celková veľkosť tejto webovej stránky je jednoducho obrovská! V skutočnosti ide o takmer tridsať terabytov dát. Početné štúdie ukázali, že články Wiki každodenne priťahujú milióny návštevníkov.

Wiki

Julia Vashneva odborník na Semalt hovorí, že anglická Wikipédia má články napísané miliónmi spisovateľov. Všetky informácie sú k dispozícii bezplatne a Wiki sa po spustení v januári 2001 výrazne rozrástla. Do novembra 2001 bola zverejnená prvá iterácia hlavnej stránky Wikipédie. Anglicky Wikipedia obsahuje viac ako dva milióny článkov, ktoré boli publikované v roku 2007 a vydané vysokokvalifikovanými odborníkmi v roku 2009.

misia Wikipedia

Zakladateľ tejto webovej stránky hovorí, že ochrana článkov je ťažká úloha, pretože Wikipedia je otvorená pre každého. Od začiatku poskytol Wales jasnú misiu: poskytovanie bezplatných znalostí všetkým ľuďom na internete. Zároveň zaviedol niektoré pravidlá a predpisy, ktoré by každý mal dodržiavať. Systém funguje efektívne a Wikipedia je teraz najväčšou a najspoľahlivejšou encyklopédiou na svete.

Úloha dobrovoľníkov pri správe Wikipedia:

Veľká časť editácie a písania na Wikipédii vykonávajú dobrovoľníci žijúci v rôznych častiach sveta. Mnohí z nich sú administrátormi špičkových webových stránok. Väčšina používateľov sa domnieva, že milióny ľudí spravujú Wikipédiu, ale je to hlavná práca malej komunity. Jeho správcovia sú dobrovoľníci a navzájom pravidelne komunikujú o nových stránkach a článkoch Wikipedia prostredníctvom internetových konferencií.

Úloha odborníkov vo vývoji Wiki

Britt a Matei napísali úplne novú knihu s názvom Štrukturálna diferenciácia v sociálnych médiách: Adhocracy and Entropy. Táto kniha vrhá svetlo na to, ako sa Wikipedia stala recenzovanou webovou stránkou, rovnako ako najskúsenejší on-line encyklopédia Source .

November 29, 2017